Informacje

Potrzebujesz pomocy?

Napisz do Nas

Znajdziesz Nas na

Poród naturalny

Poród naturalny co warto wiedzieć

Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej kobiety. Jedne decydują się na poród naturalny, inne na cesarskie cięcie. Jednak dzisiaj skupimy się na tym pierwszym sposobie narodzin dziecka. Przy porodzie naturalnym jest to proces fizjologiczny, który prowadzi do urodzenia dziecka bez użycia narzędzi chirurgicznych. W artykule omówimy, co warto wiedzieć przed porodem naturalnym i jakie kroki podjąć, aby przygotować się do tego wyjątkowego wydarzenia.

Przygotowanie, plan porodu naturalnego

Przygotowanie to proces, który warto zacząć jak najwcześniej, najlepiej już w pierwszym trymestrze ciąży. Warto wtedy zacząć ćwiczyć mięśnie dna miednicy, które pomogą podczas porodu oraz zacząć zapoznawać się z różnymi technikami oddechowymi i relaksacyjnymi, które pomogą zminimalizować ból i stres. Dobrze jest również porozmawiać z lekarzem prowadzącym o planie porodu i możliwych komplikacjach, aby mieć pewność, że jest się odpowiednio przygotowanym. Ważnym aspektem dla znajomych mamusi aby przygotować się przyjścia małego dzidziusia i posiłkować się wyprawką dla noworodka w formie prezentu lub torbą do szpitala na porodówkę.

Poszczególne fazy porodu naturalnego

Podczas porodu dziecka naturalnie można wyróżnić trzy fazy: powiększająca szyjka macicy, okresu rozwierania i wypierania dziecka oraz okresu połogu. Podczas pierwszej fazy kobieta doświadcza skurczów, które powodują otwieranie się szyjki macicy. W drugiej fazie skurcze porodowe stają się silniejsze i pomagają dziecku przesunąć się w kierunku kanału rodowego. 3 faza porodu skurcze pomagają wydalić łożysko.

Czego można się spodziewać podczas porodu naturalnego?

Podczas porodu tradycyjnego można się spodziewać silnych skurczów, bólu, zmęczenia i możliwych komplikacji. Dlatego tak ważne jest przygotowanie psychiczne i fizyczne przed porodem. Warto również pamiętać o tym, że każdy zabieg jest inny i może przebiegać w szpitalu inaczej niż się planuje.

Poród naturalny a możliwość cesarskiego cięcia

Poród siłami natury i cesarskie cięcie to dwa różne sposoby przyjścia dziecka na świat. Pierwszy sposób jest procesem naturalnym, który wymaga wysiłku fizycznego i psychicznego ze strony matki, ale ma szereg korzyści dla dziecka i matki. Z kolei cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, który jest wykonywany w przypadku, gdy istnieją jakieś medyczne przeciwwskazania do porodu naturalnego. Ostateczna decyzja należy do lekarza prowadzącego.

Jak pomóc sobie podczas porodu naturalnego?

Podczas porodu naturalnego istnieje wiele sposobów, które pomogą złagodzić ból i stres. Można skorzystać z różnych technik oddechowych i relaksacyjnych, takich jak np. metoda oddechu lamaze, akupunktura czy masaż. Ważne jest również wsparcie ze strony partnera lub osoby towarzyszącej, która będzie pomagać w trudnych momentach na sali porodowej. Po urodzeniu cała rodzina czuje ulgę.

Zobacz także: https://www.gapik.pl/blog/jak-przygotowac-sie-do-macierzynstwa-co-warto-wiedziec

Warto pamiętać o odpowiednim oddechu. Poród drogami natury to intensywny wysiłek fizyczny, a poprawne oddychanie ma duże znaczenie dla prawidłowego przebiegu porodu. Kobieta powinna uczyć się różnych technik oddychania, które pomogą jej utrzymać odpowiedni rytm i zapobiegną przedwczesnemu zmęczeniu. W trakcie porodu naturalnego zalecane jest głębokie oddychanie brzuszkowe, czyli takie, które pozwala na wdech powietrza wraz z uniesieniem brzucha i wydech z opuszczeniem brzucha.

Poród naturalny a karmienie piersią

Urodzenie noworodka jest połączony z karmieniem piersią, ponieważ to naturalna kolej rzeczy. W czasie porodu w organizmie kobiety dochodzi do uwalniania hormonów, które pomagają w procesie karmienia piersią. Jednym z ważnych hormonów jest oksytocyna, która stymuluje skurcze macicy podczas porodu i pomaga w uwalnianiu mleka z piersi.

W momencie narodzin dziecka, pierwszym krokiem w karmieniu piersią jest określenie pozycji i chwytu noworodka. To ważne, aby dziecko poprawnie zaczepiło się do piersi i ssąc, pobudziło gruczoły mlekowe, co przyspieszy produkcję mleka. Przy porodzie naturalnym, dziecko może być od razu nakładane na piersi matki i w ten sposób rozpoczęte zostaje pierwsze karmienie. Warto też wcześniej zadbać o dobry laktator dla mam oraz butelki dla noworodka.

Karmienie piersią to naturalny proces, który pomaga w tworzeniu więzi emocjonalnej między matką a dzieckiem. Matka jest w stanie zapewnić dziecku ciepło, bliskość i pożywienie jednocześnie, co wpływa pozytywnie na zdrowie i rozwój maluszka.

Warto zwrócić uwagę, że karmienie piersią to nie tylko kwestia odżywienia dziecka, ale także zdrowia matki. Badania wykazują, że kobiety, które karmią piersią, mają mniejsze ryzyko wystąpienia chorób takich jak rak piersi czy osteoporoza.

Rehabilitacja po porodzie

Ostatnim elementem, o którym warto wspomnieć, jest rehabilitacja po porodzie. Poród to dla organizmu kobiety duże obciążenie, a jego powrót do stanu sprzed ciąży może zająć kilka tygodni lub nawet miesięcy. Dlatego tak ważne jest, aby po urodzeniu kobieta miała dostęp do odpowiedniej opieki medycznej i rehabilitacji, która pozwoli na szybszy powrót do pełnej sprawności fizycznej. Ćwiczenia fizyczne po narodzinach malucha pomogą również wzmocnić mięśnie brzucha i miednicy, co jest szczególnie ważne w przypadku kobiet, które miały długotrwały poród lub rodziły siłami natury.

Podsumowanie

Podsumowując, urodzenie dziecka to naturalny proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania i wsparcia. Kobieta, która decyduje się na taki sposób porodu, powinna mieć świadomość, że sama ma wpływ na przebieg porodu i powinna działać w sposób, który jest dla niej i dla maluszka najlepszy. Ważne jest również, aby kobieta miała dostęp do odpowiedniej opieki medycznej oraz rehabilitacji. Pozwoli to na szybki powrót do pełnej sprawności fizycznej. Warto zadbać o siebie szczególnie w ostatni tydzień ciąży!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

Od zamówień powyżej 299PLN

14 dni na zwrot

14-dniowy okres zwrotu

Wysoka jakość

Produkty bezpieczne dla dzieci

Bezpieczna płatność

PayPal / MasterCard / Visa / Tpay