Koszyk
zabawki dla dzieci z ADHA

ADHD u dziecka: Jak pomóc, wybierając zabawki i książki

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej, to diagnoza, która stawiana jest coraz częściej dzieciom na całym świecie. Dla rodziców i opiekunów jest to wyzwanie, które wymaga zrozumienia i odpowiedniego podejścia. W tym artykule omówimy, jakie zabawki wybrać, jakie książki czytać dziecku z ADHD, oraz jak radzić sobie z codziennymi wyzwaniami, z jakimi można się spotkać w opiece nad dzieckiem z tym zaburzeniem.

Co to jest ADHD?

ADHD to zaburzenie neurobiologiczne, które objawia się problemami z koncentracją, nadmiernym ruchem i impulsywnością. Dzieci z ADHD mogą mieć trudności w szkole, w relacjach społecznych i w codziennym funkcjonowaniu. Jednak zrozumienie tego, co to jest ADHD, to pierwszy krok ku pomocy dziecku.

Diagnoza i wsparcie

Diagnoza ADHD powinna być postawiona przez specjalistę, takiego jak psycholog, psychiatra lub pedagog. Po diagnozie ważne jest zapewnienie dziecku wsparcia i zrozumienia. Warto również konsultować się z terapeutą, który pomoże opracować plan leczenia i radzenia sobie z objawami.

Zabawki i ich rola

Zabawki odgrywają ważną rolę w rozwoju każdego dziecka, a jeszcze bardziej w przypadku dzieci z ADHD. Odpowiednio dobrane zabawki mogą pomóc w poprawie koncentracji, rozwijaniu umiejętności społecznych i zarządzaniu emocjami. Oto kilka wskazówek, jakie zabawki wybrać:

1. Zabawki sensoryczne

Dzieci z ADHD często lubią zabawki, które angażują zmysły. To mogą być m.in. gumki, przyjemne w dotyku pluszaki, piaskownice, kreatywne zestawy do tworzenia np. z piaskiem kinetycznym czy zabawki z fidgetami.

2. Gry planszowe

Gry planszowe pomagają w ćwiczeniu koncentracji, umiejętności rozwiązywania problemów i pracy zespołowej. Wybierając gry planszowe, warto zwracać uwagę na te, które angażują logiczne myślenie i umiejętność planowania.

3. Zabawki interaktywne

Zabawki interaktywne, takie jak puzzle 3D, roboty edukacyjne czy interaktywne książki, mogą pomóc w rozwijaniu umiejętności poznawczych i kreatywności.

4. Książki

Książki to cenne źródło edukacji i rozrywki. Wybierając książki dla dziecka z ADHD, warto zwrócić uwagę na te, które są krótkie, z obrazkami, a także z ciekawą fabułą. Dzieciom z ADHD może pomóc czytanie na głos i omawianie treści, co zwiększa ich zrozumienie i koncentrację.

Jak radzić sobie z dzieckiem z ADHD

Opieka nad dzieckiem z ADHD może być wyzwaniem, ale istnieją strategie, które mogą pomóc:

1. Zachęcanie do aktywności fizycznej

Dzieci z ADHD często mają nadmiar energii. Warto zachęcać je do aktywności fizycznej, np. poprzez sporty, zajęcia taneczne czy spacery na świeżym powietrzu.

2. Tworzenie jasnych i spójnych rutyn

Dla dzieci z ADHD ważne jest, aby wiedziały, co się wydarzy w ciągu dnia. Stworzenie jasnych rutyn i harmonogramu może pomóc w zrozumieniu i przestrzeganiu planu.

3. Praca nad technikami relaksacyjnymi

Praca nad technikami relaksacyjnymi stanowi istotny element w procesie zarządzania ADHD u dziecka. Dzieci z tym zaburzeniem często doświadczają silnych emocji, impulsywności oraz trudności w koncentracji. Dlatego nauka technik relaksacyjnych może być nie tylko pomocna w łagodzeniu tych objawów, ale także w budowaniu umiejętności radzenia sobie z codziennym stresem. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych technik relaksacyjnych, które można stosować z dziećmi z ADHD:

Głębokie oddychanie:

Technika głębokiego oddychania jest jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod na redukcję stresu i emocji. Dziecko może nauczyć się tej techniki poprzez:

 • Siedzenie w wygodnej pozycji.
 • Skoncentrowanie się na oddychaniu: proszenie dziecka, aby skupiło uwagę na tym, jak wdech i wydech wchodzą i wychodzą.
 • Wdychanie powoli przez nos i wydychanie równie powoli przez usta.
 • Liczenie w umyśle do czterech podczas wdychania i do czterech podczas wydychania.

Ćwiczenie oddychania w ten sposób może pomóc dziecku uspokoić się, zwiększyć koncentrację i poprawić kontrolę nad emocjami.

Medytacja:

Medytacja to technika, która pomaga w rozluźnieniu ciała i umysłu. W przypadku dzieci z ADHD, medytacja może pomóc w zwiększeniu koncentracji oraz kontroli nad impulsywnością. Oto kilka wskazówek:

 • Rozpocznij od kilku krótkich sesji medytacyjnych, z czasem zwiększając czas trwania.
 • Skup się na relaksacji mięśni i wyobraź sobie spokojne miejsce.
 • Pomóż dziecku w skupieniu uwagi na oddechu i usunięciu zmysłowych bodźców.
 • Możesz także używać specjalnych aplikacji lub nagrań audio do medytacji skierowanych dla dzieci.
Progresywne rozluźnianie mięśni:

To technika polega na skupieniu uwagi na różnych grupach mięśni i na ich stopniowym rozluźnianiu. Pomaga to dziecku w rozprawieniu się z napięciem ciała, które często towarzyszy ADHD. Progresywne rozluźnianie mięśni można stosować przed snem, w sytuacjach stresowych, lub nawet w trakcie zajęć szkolnych.

 • Rozpocznij od stóp i poproś dziecko, aby skupiło uwagę na uczuciu napięcia w poszczególnych grupach mięśni.
 • Następnie poproś, aby dziecko wyobraziło sobie, że to napięcie stopniowo się rozpuszcza i ulatuje.
 • Pracujcie się w górę ciała, skupiając na udach, brzuchu, ramionach, aż do głowy.
Joga:

Joga jest doskonałą formą aktywności fizycznej i jednocześnie techniką relaksacyjną. Dla dzieci z ADHD, joga może pomóc w zwiększeniu elastyczności ciała, równowagi oraz kontroli nad ciałem i umysłem. Istnieją specjalne zajęcia jogi dla dzieci, które uwzględniają ich potrzeby i poziom zaawansowania.

Słuchanie muzyki relaksacyjnej:

Dla wielu dzieci muzyka jest skutecznym narzędziem relaksacyjnym. Muzyka relaksacyjna, dźwięki natury lub nawet melodie z odgłosami fal morskich mogą pomóc dziecku w uspokojeniu się i skoncentrowaniu.

Wprowadzanie tych technik relaksacyjnych do codziennego życia dziecka z ADHD może pomóc w zminimalizowaniu stresu, poprawieniu koncentracji i zwiększeniu kontroli nad emocjami. Ważne jest, aby te techniki były stosowane regularnie, a także były dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji dziecka. Wspieranie dziecka w nauce technik relaksacyjnych to inwestycja w jego zdrowie psychiczne i emocjonalne.

4. Współpraca z terapeutą

Warto współpracować z terapeutą, który będzie prowadzić terapie behawioralne, uczyć strategii radzenia sobie z impulsywnością i koncentracją.

Książki dla dzieci z ADHD

Wybierając książki dla dziecka z ADHD, warto zwracać uwagę na te, które zawierają ciekawe i angażujące opowieści. Kilka propozycji to:

 • “Billy i Małpy” autorstwa David J. Anderson – historia chłopca z ADHD i jego przygody z przyjaciółmi.
 • “Mój przyjaciel ADHD” autorstwa Kirsten Milliken – interaktywna książka dla dzieci, która pomaga zrozumieć ADHD i rozwijać umiejętność radzenia sobie z tym zaburzeniem.
 • “Mądry kotek. Odbieranie uczuć” autorstwa Colleen O’Malley – książka pomagająca dzieciom zrozumieć swoje emocje i radzić sobie z nimi.

Jakich zabawek unikać dla dzieci z ADHD

Dzieci z ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej) potrzebują specjalnej uwagi w wyborze zabawek, aby wspierać ich rozwój i zdolność do koncentracji. Istnieją jednak pewne rodzaje zabawek, które mogą być mniej odpowiednie lub nawet szkodliwe dla dzieci z tym zaburzeniem. Oto kilka przykładów zabawek, które dzieci z ADHD powinny omijać:

 1. Zabawki agresywne: Zabawki, które promują agresywne zachowanie, takie jak repliki broni, miecze, czy lalki o zbyt przemocowych wzorcach, nie są odpowiednie dla dzieci z ADHD. Mogą one nasilać impulsywność i problemy z kontrolą zachowania.
 2. Zabawki zbyt skomplikowane: Zabawki, które są zbyt trudne do zrozumienia lub zmontowania, mogą wywoływać frustrację u dzieci z ADHD, które mogą mieć trudności z utrzymaniem uwagi i cierpliwością.
 3. Zabawki jednorazowe: Zabawki, które są przeznaczone tylko do jednorazowego użycia lub szybko się psują, nie wspierają długotrwałej zabawy i rozwoju. Dla dzieci z ADHD, które potrzebują struktury i powtarzalności, takie zabawki mogą być mniej satysfakcjonujące.
 4. Zabawki z nadmiernym natężeniem bodźców: Zabawki, które generują zbyt wiele dźwięków, świateł lub innych bodźców sensorycznych, mogą wprowadzać chaos i przeszkadzać w koncentracji dziecka z ADHD. Wybieraj zabawki o umiarkowanym stopniu stymulacji sensorycznej.
 5. Zabawki, które wymagają długotrwałej siedzącej aktywności: Dla wielu dzieci z ADHD siedzenie w miejscu przez dłuższy czas jest wyzwaniem. Zabawki, które wymagają takiej aktywności, jak np. puzzlowanie przez godziny, mogą być frustrujące i trudne do wykorzystania.
 6. Zabawki wyłącznie edukacyjne: Chociaż zabawki edukacyjne są ważne dla rozwoju dzieci, to nie zawsze muszą być jedynym rodzajem zabawek. Dla dzieci z ADHD, zabawa i rozrywka są równie ważne jak nauka. Ważne jest znalezienie równowagi między zabawą a nauką.
 7. Zabawki, które promują izolację: Zabawki, które skłaniają do jednoosobowej zabawy i izolacji społecznej, mogą być mniej odpowiednie. Warto wybierać zabawki, które zachęcają do interakcji i budowania relacji z innymi dziećmi.
 8. Zabawki bez celu: Zabawki, które nie mają jasnego celu ani nie kształtują konkretnej umiejętności, mogą być mniej satysfakcjonujące i mniej wspierające rozwój dziecka z ADHD. Lepiej wybierać zabawki, które ćwiczą konkretne umiejętności, takie jak logiczne myślenie, zdolności manualne czy kreatywność.

Podsumowanie

Opieka nad dzieckiem z ADHD może być wymagająca, ale z odpowiednim wsparciem, zrozumieniem i odpowiednimi narzędziami, można pomóc dziecku rozwijać się i osiągać sukcesy. Wybierając zabawki i książki oraz stosując odpowiednie strategie, można zwiększyć komfort życia dziecka z ADHD oraz jego rodziców i opiekunów. Pamiętajmy, że każde dziecko jest wyjątkowe, i nie ma jednego uniwersalnego podejścia do radzenia sobie z ADHD. Kluczem jest cierpliwość, miłość i zrozumienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

Od zamówień powyżej 299PLN

14 dni na zwrot

14-dniowy okres zwrotu

Wysoka jakość

Produkty bezpieczne dla dzieci

Bezpieczna płatność

PayPal / MasterCard / Visa / Tpay